Budowa piersi

Pierś zbudowana jest z tkanki gruczołowej (tzw. ciała sutka) i otaczającej  go tkanki tłuszczowej (tzw. ciało tłuszczowe) oraz podścieliska- podtrzymującej tkanki łącznej oraz nerwów, naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych.  Gruczoł piersiowy zbudowany jest z 15-25 płatów, do których uchodzą przewody mlekowe. Przewody mlekowe zbiegają się w okolicy brodawki, na końcu się rozszerzając tworząc tzw. zatoki mlekowe. Na wierzchołku brodawki znajduje się 12-15 drobnych otworów, ujść przewodów mlekowych.  

Podstawową jednostką funkcjonalną gruczołu piersiowego jest końcowa jednostka przewodowo-zrazikowa (TDLU- terminal ductal lobular unit), która składa się ze zrazika i przewodu końcowego. Przewód końcowy łączy się z przewodem głównym. Pierś kobiety składa się z tysiąca takich jednostek.Zraziki są wrażliwe na hormony. Większość chorób powstaje w obrębie tej jednostki. U kobiet w okresie menopauzy w prawidłowych warunkach TDLU zanikają.


Schemat budowy piersi

 

Brodawka otoczona jest przebarwioną otoczką. Może być pokryta maleńkimi wypukłościami. Brodawkę okalają drobne mięśnie, które pod wpływem dotyku, zmiany temperatury kurczą się. Brodawka wówczas wydłuża się i twardnieje, a otoczka marszczy się.

Piersi są silnie ukrwione  i z tego powodu są szczególnie wrażliwe na działanie temperatury, urazy czy długotrwały ucisk.Cała pierś położona jest na mięśniu  piersiowym większym. Pokryta jest cienką i wrażliwą skórą, na kondycję której wpływają wahania wagi, zmiany hormonalne, czynniki zewnętrzne.

 

Prawidłowy obraz piersi w badaniu mamograficznym. Typ budowy piersi jest z przewagą tkanki tłuszczowej.Fot.mojepiersi.com.pl


 

 

KSZTAŁT PIERSI

 

 

 

 

 

Kształt piersi warunkują czynniki genetyczne. To one decydują o ułożeniu piersi na klatce piersiowej, kształcie otoczki, brodawki czy samego gruczołu piersiowego. Fot.mojepiersi.com.pl

Piersi są atrybutem kobiecości i jedną z podstawowych sfer erogennych. Ich wielkość i kształt mają wpływ na atrakcyjność seksualną kobiety. O urodzie piersi stanowi ich ułożenie, objętość, symetria, sprężystość i jędrność oraz stan pokrywającej je skóry, a także regularny kształt otoczki oraz brodawki.

Wygląd piersi uzależniony jest od ułożenia na klatce piersiowej -może być wysokie lub niskie- oraz powierzchni przylegania do klatki piersiowej. Im szersza podstawa tym biust wydaje się ładniejszy. Uroda piersi zależy też od jędrności i sprężystości tkanek biustu oraz od kształtu otoczki, czy jest okrągła, owalna, niekształtna; od wielkości brodawki, czy jest mała, średnia, duża, uwypuklona, wklęsła, płaska, ułożona centralnie, wysoko, nisko; od ułożenia względem siebie, czy piersi są rozstawione, połączone.