Budowa piersi

Schemat budowy piersi.Rys.mojepiersi.com.pl (źródło: Michel Teboul Atlas of Ultrasound and Ductal Echography of the Breast: the Introduction of Anatomic Intelligence Into Breast Imaging, January, 1995 

 

Pierś zbudowana jest z tkanki gruczołowej (tzw. ciała sutka) i otaczającej  go tkanki tłuszczowej (tzw. ciało tłuszczowe) oraz podścieliska- podtrzymującej tkanki łącznej oraz nerwów, naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych.  Gruczoł piersiowy zbudowany jest z 15-25 płatów, do których uchodzą przewody mlekowe. Przewody mlekowe zbiegają się w okolicy brodawki, na końcu się rozszerzając tworząc tzw. zatoki mlekowe. Na wierzchołku brodawki znajduje się 12-15 drobnych otworów, ujść przewodów mlekowych.  

Schemat budowy piersi. Rys.mojepiersi.com.pl

Podstawową jednostką funkcjonalną gruczołu piersiowego jest końcowa jednostka przewodowo-zrazikowa (TDLU- terminal ductal lobular unit), która składa się ze zrazika i przewodu końcowego. Przewód końcowy łączy się z przewodem głównym. Pierś kobiety składa się z tysiąca takich jednostek.Zraziki są wrażliwe na hormony. Większość chorób powstaje w obrębie tej jednostki. U kobiet w okresie menopauzy w prawidłowych warunkach TDLU zanikają.

Schemat budowy piersi oraz części funkcjonalnej gruczołu piersiowego- końcowej jednostki przewodowo-zrazikowej. Rys.z: WWW. radiologyassistant.nl

Brodawka otoczona jest przebarwioną otoczką. Może być pokryta maleńkimi wypukłościami. Brodawkę okalają drobne mięśnie, które pod wpływem dotyku, zmiany temperatury kurczą się. Brodawka wówczas wydłuża się i twardnieje, a otoczka marszczy się.

Piersi są silnie ukrwione  i z tego powodu są szczególnie wrażliwe na działanie temperatury, urazy czy długotrwały ucisk.Cała pierś położona jest na mięśniu  piersiowym większym. Pokryta jest cienką i wrażliwą skórą, na kondycję której wpływają wahania wagi, zmiany hormonalne, czynniki zewnętrzne.

 

Prawidłowy obraz piersi w badaniu mamograficznym. Typ budowy piersi jest z przewagą tkanki tłuszczowej.Fot.mojepiersi.com.pl


 

 

KSZTAŁT PIERSI

 

 

 

 

 

Kształt piersi warunkują czynniki genetyczne. To one decydują o ułożeniu piersi na klatce piersiowej, kształcie otoczki, brodawki czy samego gruczołu piersiowego. Fot.mojepiersi.com.pl

Piersi są atrybutem kobiecości i jedną z podstawowych sfer erogennych. Ich wielkość i kształt mają wpływ na atrakcyjność seksualną kobiety. O urodzie piersi stanowi ich ułożenie, objętość, symetria, sprężystość i jędrność oraz stan pokrywającej je skóry, a także regularny kształt otoczki oraz brodawki.

Wygląd piersi uzależniony jest od ułożenia na klatce piersiowej -może być wysokie lub niskie- oraz powierzchni przylegania do klatki piersiowej. Im szersza podstawa tym biust wydaje się ładniejszy. Uroda piersi zależy też od jędrności i sprężystości tkanek biustu oraz od kształtu otoczki, czy jest okrągła, owalna, niekształtna; od wielkości brodawki, czy jest mała, średnia, duża, uwypuklona, wklęsła, płaska, ułożona centralnie, wysoko, nisko; od ułożenia względem siebie, czy piersi są rozstawione, połączone.