Wyciek

Wyciek z brodawki
Najczęściej jest to wydzielina jednego lub wielu przewodów mlekowych. 99% wycieków z brodawki ma łagodne podłoże. Wyciek z brodawki może mieć różny charakter oraz barwę. Wyróżnia się wyciek krwisty, surowiczy, surowiczo-krwisty, wodnisty, zielonkawy. Obecność tej zmiany wskazuje na klinicznie znaczącą patologię, gdy jest to wyciek samoistny, jednostronny, krwisty, surowiczy, surowiczo-krwisty lub wodnisty.

Fot. sxc.hu

Dlaczego pojawia się wyciek?
Najczęstszą zmianą powodującą istotny klinicznie wyciek jest łagodny brodawczak.

Inne łagodne przyczyny wycieku z brodawki to: zmiany zapalne przewlekłe lub ostre, ropień podotoczkowy, gruczolak brodawki, laktacja/ciąża/ okres po karmieniu piersią, przewlekłe zapalenie.

W przypadku kilku procent przypadków wyciek może być spowodowany obecnością  zmian nowotworowych.

Wyciek z brodawki może również być związany z hiperprolaktynemią, czyli zwiększonym wydzielaniem prolaktyny (hormonu przysadki mózgowej).

Kiedy należy podejrzewać, że wyciek ma złośliwy charakter?

W przypadku, gdy: pacjentka ma ponad 50 lat, współistnieje wyczuwalna zmiana w piersi oraz zmiany w mammografii i USG, ponadto wynik badania cytologicznego płynu jest pozytywny.

Co należy zrobić w przypadku obecności wycieku z brodawki?

Należy wykonać badanie USG oraz badanie cytologiczne płynu.

Mammografia może nie wykazać zmian, obraz może być prawidłowy. W przypadku gdy nie stwierdza się zmian w badaniach obrazowych wykonuje się galaktografię.

W badaniu USG  widać poszerzony obwodowo przewód mlekowy z wydzieliną wewnątrz.W takich przypadkach  wykonuje się w dalszej kolejności badanie biopsyjne.

Jeżeli wyciek pojawia się w obu piersiach, jest prowokowany, niekrwisty to najczęściej jest on zmianą łagodną i może być związany z hiperprolaktynemią. Oprócz badań obrazowych należy wtedy odbyć konsultację endokrynologiczną i wykonać badanie poziomu hormonów we krwi.

Obraz  piersi w badaniu USG.. Widoczny poszerzony przewód mlekowy z patologicznym rozrostem w jego świetle. Taki wynik badania wymaga wykonania biopsji, by móc rozróżnić czy zmiana ma charakter łagodny (brodawczak) czy złośliwy Fot. mojepiersi.com.pl